Układy podwójne, a ogólna teoria względności


Obserwacje ciasnych układów, o masywnych składnikach pozwalają na badanie teorii relatywistycznych. Dobitnym przykładem jest odkrycie przez Hulse'a i Taylora się orbity ( w wyniku zakrzywienia przestrzeni) o ok. 3.1 mm na okres u pulsara PSR 1913+16, będącego w układzie podwójnym z inną gwiazdą. Oznaczało to, że za 300 milionów lat gwiazdy te winny się spotkać (pomijając inne efekty). Było to pierwsze takie potwierdzenie przewidywań ogólnej teorii względności, za które to w 1993r. otrzymali oni Nagrodę Nobla.

Image pulsary-img11

Rys. 9 Rysunek przedstawiający skracanie się orbity pulsara PSR 1913+16 z czasem  
 

Podstawowe dane o układzie:  
 
- masa składników: M1 = M2 = 1.4 Msun

- min odległość: 1.1 Rsun

- max odległość: 4.8 Rsun

- promienie: R = 20 km

- okres pulsara: 59 ms  
 
 

X.2004r. potwierdzono odkrycie podwójnego układu, złożonego z 2 pulsarów.

To odkrycie daje nowe możliwości testowania teorii relatywistycznych. W tym układzie relatywistyczna presesja orbity d/dt = 17 deg/yr (dla Merkurego 0.00012 deg/yr). Jest to tzw. efekt Shipiro, czyli opóźnienie czasu przyjścia pulsu związane z propagacją promieniowania w polu grawitacyjnym towarzysza, który jest pokazany na wykresie obok.

Image pulsary-img12
Rys. 10 Zależność residuum pulsara od fazy (ruchu orbitalnego)  
 

Podstawowe dane o układzie:


PA = 22.7 ms

BA = 6*109 G = 6*105 T

dEA/dt = 6*1033 erg/s = 6*1026 W

PB = 2.77 s

BB = 1.6*1012 G = 1.6*108 T

dEB/dt = 1.6*1030 erg/s = 1.6*1023 W


Niestety, jeszcze nie udało nam się znaleźć takiego układu, a było by to idealne laboratorium ekstremalnej fizyki. Przede wszystkim pozwoliło by badać efekty fizyki ultrarelatywistycznej, a także służyło by sprawdzeniu efektu: zgodnie z ogólną teorią względności impuls od pulsara powinien przyśpieszać, gdy jego kierunek jest zgodny z rotacją czarnej dziury. Jest to jedyna znana nam metoda bezpośredniego stwierdzenia rotacji czarnej dziury.


Warunek jaki przyjmujemy na planetę to: masa rzędu 1/20 MEarth - 60 MJupiter

Istnieją trzy znane nam możliwości by pulsar posiadał planety:


a) Planety zostają po wybuchu:

Prawdopodobieństwo jest oceniane na 3% (choć mała dawka statystyczna - ledwo 2 układy planetarne są nam znane), a szansa pojawia się przy wybuchu niesymetrycznym i gdy pulsar dogania odrzucone wcześniej planety.  

b) Przechwyt:

Prawdopodobieństwo rzędu 1/wiek wszechświata (trochę więcej dla gromad kulistych)  

c) Stworzenie nowych:

Jeżeli materia powraca ze zderzenia z materią międzygwiazdową to wokół pulsara utworzy się dysk akrecyjny i jest szansa na stworzenie nowych planet, a szacowany czas potrzebny na to wynosi 107lat. Jednak proces można skrócić do 106 lat, jeśli dysk powstaje wskutek rozpadu białego karła (i jak sądzimy, tak powstały oba znane nam układy planetarne).  

d) Co jeszcze?  
 
Jest jeszcze wiele gałęzi fizyki i astronomii, w których pulsary mogą okazać się pomocne. W skrócie wymieniając mogą one służyć do np.: badania pola magnetycznego galaktyk, fizyki plazmy, oceny odległości do pulsarów (efekt Dopplera wywołany ruchem własnym), stwierdzania obecności czarnej materii (przez badanie zakrzywienia promieni świetlnych po drodze), detekcji fal grawitacyjnych - obecnie już budowane urządzenia, które (jeśli teoria okaże się prawdziwa) będą mogły je wykrywać u 2 pulsarów (ale warunek dla pulsara: duża asymetria). A to dopiero początek, bo nasza wiedza o pulsarach jest wciąż znikoma i wiele zaobserwowanych zjawisk czeka jeszcze na swoje wyjaśnienie.

Image pulsary-img13
Rys. 11 Artystyczna wizja fal grawitacyjnych od pulsara


Bogna Pazderska 2008-03-30