Komputer


Tu zasadniczą rolę pełni karta dźwiękowa. Obecnie standardem są karty stereo, zatem można do jednego wyjścia podłączyć sygnał z telewizora, zaś do drugiego sygnał z generatora przełączania. Karta dźwiękowa mierzy sygnał w każdym kanale 48 tysięcy razy na sekundę (niektóre karty mogą robić to w innym tempie), to znaczy, umieszcza w buforze w pamięci z taką prędkością na przemian dane z pierwszego i drugiego kanału (w formacie 16 bitowym). A to co dalej się dzieje, zależy już od napisanego oprogramowania. Poniżej zamieszczono taki program napisany w języku C++ dla komputera w systemie operacyjnym Linux. Początkowa jego rola polega na odczytywaniu zawartości omawianego bufora i rozdzieleniu sygnałów z kanałów, czego wynik można zobaczyć na rysunkach 3 i 4. Następnie uśrednia on sygnał osobno dla każdego z dwóch stanów z generatora przełączania przez czas trwania jednego stanu przełączania, co pozwala pozbyć się niepożądanych zakłóceń. Gdy zaczyna się nowy cykl przełączania, z obu uśrednionych wartości obliczana i zapamiętywana jest różnica. Uzyskane różnice program uśrednia w czasie integracji zadanym przez użytkownika (w sekundach jako argument przy uruchamianiu programu), bądź przyjętym domyślnie o wartości pięć sekund. Do pliku wynikowego zapisywane są: czas systemowy w postaci ilości dni od początku roku oraz opisywany, uśredniony sygnał. Program zapisuje go w utworzonym katalogu ``dane'' nadając mu nazwę zawierającą rok, całkowita ilość dni od początku roku i przedrostek: Słońce. W takiej postaci dane są gotowe do wykreślenia przy pomocy dowolnego programu do tworzenia wykresów i prezentowania.

Image doITyourselfradioteleskoprys-img3

Rysunek 3. Nieprzetworzone dane z karty dźwiękowej komputera (linia zielona: sygnał od anten, linia czerwona: sygnał od generatora przełączania) w momencie, gdy anteny nie są skierowane na Słońce.

 
 

Image doITyourselfradioteleskoprys-img4

Rysunek 4. Nieprzetworzone dane z karty dźwiękowej komputera (linia zielona: sygnał od anten, linia czerwona: sygnał od generatora przełączania) w momencie, gdy anteny są skierowane na Słońce.


Bogna Pazderska 2008-04-03